Pasaulinė žindymo savaitė “ŽINDYMAS IR DARBAS – TAI ĮMANOMA!”

Rugpjūčio 1 – 7 dienomis tradiciškai bus švenčiama Pasaulinė žindymo savaitė. Daugiau nei 170 šalių vyks INNOCENTI deklaracijos, kuria buvo pripažinta neabejotina žindymo nauda vaiko ir motinos sveikatai, įsipareigota skatinti ir remti žindymą, numatytas veiksmų planas, minėjimo renginiai.

Nors deklaracija pasirašyta prieš 25 metus – 1990 m. rugpjūčio 1 d. – ir jau daug nuveikta šioje srityje, organizacija World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) atkreipia dėmesį, jog įgyvendinti ketvirtąjį siekinį – teisės aktais apsaugoti dirbančių moterų teisę žindyti ir sukurti žindymui palankią darbo aplinką – sekasi prasčiausiai. Ne atsitiktinai šių metų šūkis – „ŽINDYMAS IR DARBAS – TEGUL BUS ĮMANOMA!“.

Žindyvių teisės Lietuvoje

Nors Lietuvoje nėščiųjų, žindančių ir vaikus auginančių moterų teisės yra įtvirtintos Darbo kodekse ir Civiliniame kodekse, nereta, grįždama dirbti pasibaigus motinystėms atostogoms, nutraukia žindymą. Dažnai tikima mitais ir numojama ranka į tai, jog net ir po pirmojo gimtadienio motinos pienas išlieka puikiu lengvai pasisavinamų maisto medžiagų šaltiniu, apsaugo vaiką nuo kvėpavimo takų, virškinamojo trakto infekcijų, padeda vystytis centrinei nervų sistemai. Trūksta žinių ir apie naudą motinos sveikatai: ilgalaikis žindymas sumažina krūties, gimdos ir kiaušidžių vėžio, nutukimo, širdies ir kraujagyslių susirgimų riziką. Be to, natūralus maitinimas padeda sutaupyti nemažą šeimos pajamų dalį: motinos pienas nieko nekainuoja, o žindomų kūdikių motinoms rečiau tenka imti nedarbingumo pažymėjimą vaiko slaugai. Taigi laimi visi: ir darbuotoja, ir darbdavys.

Praktiniai patarimai

Vis dėlto artėjant dienai, kai teks sugrįžti į darbą, dažną mamą apninka abejonės: kada? kur? kaip? Ar iš tikrųjų sugebėsiu patenkinti vaikučio poreikius, o gal geriau sumažinti žindymų skaičių motinos pieną pakeičiant kitu maistu? Ar nebus abiem sunku išsiskirti ir prisitaikyti prie pasikeitusio ritmo?KUrsai3

Skubu nuraminti, jog visa tai įmanoma – tereikia pertraukėlės, kada galėsite pieną nusitraukti, ir vietos, kur galėtumėte tą padaryti netrukdoma. Dar būdama motinystės atostogose pasipraktikuokite: ryte ar tuo paros metu, kai mažylis žinda rečiau, nusitraukite pieno. Tiesiog įsitaisykite patogiai, glostydama krūtį sužadinkite pieno atleidimo refleksą (tam padeda ir mintys apie vaikutį, šiltos arbatos puodelis, šilta dušo srovė), uždėkite nykštį ir rodomąjį pirštą ant areolės ir spausdama nukreipkite juos link krūtinės ląstos. Nenustebkite, jeigu pirmieji kartai nebus tokie sėkmingi – išmokti atsipalaiduoti ir nusitraukti pieno reikia laiko. Ilgainiui įgausite įgūdžių ir pieno nusitrauksite vis daugiau. Neišpilkite nė vieno brangaus lašo – juos galėsite sumaitinti vaikučiui.

Išėjimui į darbą būtina ruoštis, bet ne retinant žindymų skaičių, o atvirkščiai – stengiantis išsaugoti tokį patį maitinimo ritmą. Tai padės išlaikyti pakankamą laktaciją sunkiausiu pereinamuoju periodu, kai turėsite prisitaikyti tiek jūs, tiek jūsų mažylis. Įrodyta, jog žindymas palengvina adaptaciją: mama ir vaikutis jaučiasi ramesni, išlaiko artimesnius ryšius. Kiekvieną kartą, kai tik susitiksite po išsiskyrimo, pirmąsias minutes skirkite žindymui – tai galingas stimulas mamos organizmui ir artumo įrodymas mažajam. O vėliau mėgaukitės jums įprastu ritmu (arba prisitaikykite prie naujų vaikučio rodomų poreikių, kaip tą darėte iki šiol).

žindymo kursai savanoremsBūdama darbe pieną turėtumėte nusitraukti taip dažnai, kaip namuose žįstų mažylis, – juk jūs jau įgudusi meistrė! Rekomenduojama iš vienos krūties pieną traukti 10 – 15 minučių, bet kartais tai gali užtrukti ir ilgiau. Jau rašėme apie motinos pieno saugojimą – pasirūpinkite reikiamomis priemonėmis iš anksto.

Namuose nutrauktą pieną galite sumaitinti iš taurelės ar šaukšteliu. Abejojate, ar pavyks? – pasipraktikuokite dar būdama motinystės atostogose. Į taurelę įpilkite nedaug pieno, vaikutį laikykite stačią (vyresnį pasisodinkite ant kelių), taurelę priglauskite prie lūpų ir paverskite taip, kad jis liežuviu pasiektų pieną ir galėtų pats lakti. Jokiu būdu nepilkite pieno į burną – mažylis pats pasirinks jam tinkamą tempą. Net jei pirmas kartas bus nesėkmingas, po truputėlį išmoksite ir šių veiksmų – tereikia dar lašelio meilės ir kantrybės. Išmokote? Puiku – dabar metas pamokyti tuos žmones, kurie prižiūrės mažąjį, kol jūs būsite darbe.

Parama žindyvėms

Suprantu, jog šiandien vis dar nerimaujate: gaila palikti mažąjį namuose, o darbe laukia tiek daug nežinomybės. Galbūt pasipraktikavote ir matote, jog nusitraukti pieną sekasi ne taip sklandžiai, o brangūs lašai išsilieja per taurelės kraštus. Galbūt jaučiate aplinkinių spaudimą ir nepritarimą: „Kam kankinti vaiką ir save“. Mama – mamai savanorės laukia Jūsų skambučio ar laiško, kad atsakytų į rūpimus klausimus, suteiktų daugiau pasitikėjimo savimi ir tikėjimo motiniška nuojauta. Juk ŽINDYMAS IR DARBAS – TAI ĮMANOMA!

 Audronė Mulevičienė

Vaikų ligų gydytoja, IBCLC, Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacijos pirmininkė, VšĮ Pradžių pradžia mama – mamai savanorė

Komentarų nėra

Palikti atsiliepimą

€0.000 Prekių