Saugiai ir sėkmingai miegoti drauge, tai daug daugiau nei plati patogi lova bei švari patalynė. Visų pirma jūs ir jūsų vyras turi būti emociškai pasirengę šiam potyriui, net nenumanydami, kiek tai gali tęstis. Ypatingai natūralu ir patogu miegoti kartu žindančiai mamai ir žindomam kūdikiui. Tuomet žindymas naktį yra paprastesnis: mažiau išsibudina kūdikis, geriau pailsi mama.
Štai keli praktiniai patarimai, galintys užtikrinti saugią aplinką, kuri suteiks džiaugsmo visai šeimai.
Nuspręskite kartu
Jei nuolatos miegate su vyru, būtinai kartu patarkite ir nuspręskite, kad dalinsitės lova ir su vaiku. Jei kuris iš judviejų jaučiasi neužtikrintai, skirkite daugiau laiko apmąstymui. Kartu miegoti bus gera tik tuomet, kai bus priimtina visiems šeimos nariams.
Pasirenkite ar įsigykite didelę lovą
Miegoti kartu siauroje ir nepatogioje lovoje tikrai nebus malonu. „Karališka“ lova, žinoma, geriausia, tačiau jei jūs tokios lovos nusipirkti negalite, įsigykite plačią kušetę ir nuimkite vieną sienelę nuo vaiko lovelės, kad atvira dalimi galėtumėte ją prijungti prie savosios. Nors tai nėra labai svarbu, bet jums bus patogiau ir maloniau sekti ir liesti mažylį, jei lovų čiužiniai bus vienodame aukštyje. Tačiau labai svarbu, kad vaiko lovelę pritvirtintumėte prie savosios, kad jos negalėtų atsiskirti ir vaikas netikėtai neįkristų į tarpą. Migdyti vaiką lovelėje, pritvirtintoje prie jūsiškės, patogu ypač tuomet, kai vaikas miegodamas daug juda, spardosi – tuomet jis jums netrukdys miegoti.
Jei kambarys labai mažas, kol kūdikis dar nesivarto ir neužima daug vietos, galima jam miegojimo vietą įengti ant vienodų, kartu sutvirtintų kėdžių.
Įsitikinkite, kad čiužinys saugus miegoti
Ar migdytumėt kūdikį bendroje lovoje, ar jo atskiroje lovelėje, pritvirtintoje prie jūsų bendros lovos, čiužinys visuomet turi būti stangrus. Miegodamas minkštuose pataluose, tarp pagalvių, kūdikis gali uždusti. Jei čiužinys jūsų lovoje įtaisytas į rėmą. Patikrinkite, ar tarp rėmo ir čiužinio nėra tarpo, į kurį kūdikis galėtų įsisprausti ir uždusti.
Patalynė turi būti lengva ir jos neturi būti daug
Jei miegate kartu su vaiku, jaunesniu nei 12 mėnesių amžiaus, naudokite kuo mažiau ir lengvesnius užklotus, kad vaikas neuždustų ar neperkaistų (dažniausiai tai nutinka per pirmuosius tris kūdikio gyvenimo mėnesius; tarp 3 ir 10 mėnesio yra didžiausia rizika, kad vaikas gali įsisprausti tarp rėmo ir čiužinio).Jis taip pat gali įsisprausti tarp kelių pagalvių ar minkštų žaislų, tad geriau jų į lovą nedėti.
Vaikui turi būti šilta, bet ne karšta
Prieš migdydami, lengvai parenkite ar suvyniokite vaiką, nes kiti kūnai, miegantys netoliese, padidins aplinkos temperatūrą. Pasinaudokite taisykle: jei patogu ir šilta jums, tikriausiai taip pat jaučiasi ir jūsų vaikas. Daugiau negu jums vaikui šilumos tikrai nereikia.
Neleiskite vaikui miegoti ant pagalvės ar uždengta galva
Niekuomet nemigdykite vaiko ant didelės pagalvės, nes jis gali nuo jos nuriedėti ir užtrokšti minkštose raukšlėse. Nuolatos tikrinkite, ar jis nenusislinko po antklode ir jo galva neuždengta. Jei taip nutiktų, jam būtų sunku kvėpuoti, o gal net gali uždusti.
Niekuomet neleiskite miegoti keliems vaikams kartu
Jūs galite miegoti lovoje kartu su keliais vaikais ar kūdikiais, tik vaikai neturi miegoti greta. Vaikai negali apsisaugoti nuo uždusimo, o didesnis vaikas, gali miegodamas užgulti mažesnįjį, netyčia uždėti ranką ant mažiuko veido ar kaip kitaip jį prispausti. Maži vaikai dažnai muistosi per miegus, todėl gali užgauti mažiuką. Dėl tų pačiu priežasčių neleiskite migdyti kūdikio ir paaugusio vaiko vienoje lovoje. Mama ir tėtis turėtų miegoti tarp vaikų.
Užtikrinkite saugumą, kai paliekate vaiką vieną
Kol vaikas miega lovoje tarp mamos ir tėčio, jis yra saugus, tačiau rytą, kai anksčiau atsikelsite eiti praustis ar į virtuvę, likęs vaikas gali nuriedėti nuo lovos. Palikdami miegoti vaiką, užtikrinkite, kad lovos kraštas būtų apsaugotas susukta antklodę, o ant grindų padėkite pagalvę, kad krisdamas jis neužsigautų.
Nemiegokite kartu su vaiku, jei sutrikęs miegas
Esant miego sutrikimams pavyzdžiui, nemigai, jūs galite taip giliai įmigti išgėrusi vaistų, kad nepajusite užvirtusi ant vaiko.
Jei rūkote – nemiegokite kartu su vaiku
Tyrimais nustatyta, kad jei vaikas miega su rūkančiu vienu iš tėvų, padidėja staigios kūdikių mirties rizika. Jei nors vienas iš tėvų rūko, miegoti vienoje lovoje su kūdikiu negalima.
Jei kartu miegate, negerkite alkoholio ir nevartokite raminamųjų vaistų
Raminamieji vaistai ir alkoholis gali paveikti jūsų atmintį ir jūs tiesiog užmiršite, kad vaikas miega su jumis vienoje lovoje. Taip pat, jūs galite taip giliai įmigti, kad nepajusite užvirtusi ar užvirtęs ant kūdikio. Norėdami išvengti rimtų pavojų, negerkite alkoholio ir nevartokite raminamųjų vaistų, jei miegate su kūdikiu vienoje lovoje.
Reikia lankstumo
Ar visuomet teisinga dalintis lova visai šeimai? Gydytojai ir tyrėjai įvairiai vertina tokį pasirinkimą. Tačiau nėra vienintelio modelio, kaip organizuoti šeimos miegojimą. Kai kuriems tėvams patinka miegoti su vaikais, kai kuriems – ne. Kai kuriems vaikams reikia daugiau raminimo ir artumo miegant, nei kitiems. Taip pat ne visi vaikai nori miegoti su tėvais visą naktį ar kiekvieną naktį. Galite užtrukti nemažai laiko, kol rasite visai šeimai patogiausią variantą, tačiau galiausiai jį rasite, tą vienintelį, kuris tiks kūdikiui, mamai ir tėčiui.
Daiva Šniukaitė-Adner (IBCLC)