Naujagimiams palankių ligoninių (BFHI) iniciatyva
Nors akivaizdu, tačiau neįtikėtina, kad kūdikių žindymo praktika nyksta visame pasaulyje, tiek turtingose, tiek neturtingose šalyse. Pasaulyje vis dažniau motinos pienas keičiamas įvairiais dirbtiniais mišiniais. Daugelyje ligoninių – moderniosios medicinos praktikos simbolių – maitinimui iš krūties netgi trukdoma, atskyrus kūdikį nuo motinos tuoj po jo gimimo. Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad kiekvienais metais 1,5 milijono vaikų miršta ir milijonai nukenčia, nes yra netinkamai maitinami. Kas 30 sekundžių pasaulyje miršta kūdikis dėl nesaugaus maitinimo iš buteliuko. Visuose pasaulio žemynuose kūdikiai gimsta nepalankioje aplinkoje ir tampa paplitusio skurdo, urbanizacijos ir negailestingos pieno mišinių rinkos aukomis. Tai vyksta nepaisant mokslininkų įrodymų, kad motinos pienas yra tinkamiausiais maistas jos kūdikiui. Mes atrandame tai, ką žinojo mūsų seneliai: žindymas yra geriausia gamtos pagalba kūdikiui, nepaisant, kurioje pasaulio šalyje jis yra gimęs. Nors pasaulyje yra žinomos 4237 žinduolių rūšys, Homo sapiens yra vienintelė rūšis, kuri priešinasi GAMTOS išrinktam būdui auginti savo vaikus.
NPL ISTORIJA. 1990 metais 71 valstybių ir vyriausybių vadovai pasaulinės reikšmės pasitarime vaikų reikalais susitarė dėl pirmaeilių uždavinių vaikystės gerinimui. Po šio viršūnių susitikimo buvo priimta Deklaracija pasauliui ir Veiksmų planas. Nustatyta, kad didžiausias prioritetas turėtų būti suteiktas aplinkos sukūrimui, kad visos motinos galėtų žindyti savo kūdikius. Didžiausios nevyriausybinės organizacijos drauge su daugelio valstybių atstovais 1991 m. vasario mėn. įkūrė “Pasaulinę sąjungą žindymui remti” (WABA). Jau po trijų mėnesių buvo pastebėti pirmieji pasiekimai: Tarptautinė maisto gamintojų asociacija pažadėjo nuo 1992 metų pabaigos nebetiekti nemokamų ir papigintų pieno mišinių gimdymo namas ir skyriams besivystančiose šalyse. Tačiau tai vis dar vyksta, nors pakartotinai buvo numatyti nauji terminai.
1991 metais rugsėjo mėn. Hagoje paminėtos pirmosios konferencijos vaikų klausimais metinės. Minėjime buvo atstovaujamos visos politinės ir praktikų grupės, skatinančios kūdikių žindymą: valstybinės ir nevyriausybinės organizacijos, vartotojų organizacijos, kūdikiams skirtų maisto produktų gamintojai, pasaulio sveikatos darbuotojų asociacijų atstovai, slaugytojai, akušeriai, akušeriai ginekologai, švietimo atstovai. Nepaisant atstovaujamų interesų skirtumų, visi sutiko, kad tėvus, bendruomenių ir sveikatos priežiūros organizacijų atstovus reikia pakartotinai ir nuolat informuoti apie nepaprastą maitinimo iš krūties svarbą pirminėje sveikatos priežiūros grandyje, o gimdymo namų ir skyrių, motinystės centrų veikla turėtų būti orientuota į šios problemos mažinimą. Gimdymo namai ir ligoninės, kuriose yra akušeriniai skyriai turėtų tapti “Naujagimiams palankiomis” ir kad žindymas taptų pirmuoju žingsniu į pasaulį, kuriame kūdikiai išgyventų ir augtų sveiki. Būtent sveikatos priežiūros įstaigose, kur dirbantys gydytojai, slaugytojai ir kiti sveikatos priežiūros darbuotojai turi tapti nacionalinės sveikatos sistemos pavyzdžiu, kur diegiami naujausi sveikatos priežiūros standartai ir metodai, žmonės turėtų pamatyti, kaip taisyklingai žindyti kūdikį, remti ir plėtoti šią praktiką.
“Naujagimiams palankios ligoninės”(PNLI) iniciatyva prasidėjo 1991 metais. Lietuva prie šios iniciatyvos prisijungė 1993 metais.
TIKSLAI. “Naujagimiui palankios ligoninės” iniciatyva siekia dviejų tikslų:
1. Nepriimti nemokamų ir žemomis kainomis pieno mišinių gimdymo namuose ir akušeriniuose skyriuose. Vyriausybės yra skatinamos priimti atitinkamus teisės aktus ir numatyti baudas už nemokamų pieno mišinių vartojimą gimdyvių ir kūdikių priežiūros įstaigose. Buvo numatyta, jog besivystančiose šalyse šios politikos nuostatos bus patvirtintos ir pigių bei nemokamų motinos pieną pakeičiančių pieno mišinių platinimas sveikatos priežiūros įstaigose bus išgyvendintas iki 1992 metų. Deja… Industrinės šalys buvo skatinamos tai atlikti iki 1994 metų. Kūdikių maisto industrijos vaidmuo šioje NPLI yra netiekti nemokamų ir pigių pieno mišinių ir atsisakyti jų propagavimo sveikatos priežiūros įstaigose.
2. Pertvarkyti gimdymo namus ir akušerinius skyrius taip, kad juose būtų galima įgyvendinti 10 reikalavimų, užtikrinančių sėkmingą kūdikių žindymą. Šie reikalavimai buvo nustatyti bendru PSO ir UNICEF pareiškimu dėl akušerinių tarnybų specialaus vaidmens. Šiuos pakeitimus turi daryti pačios įstaigos.
Susijusi informacija: