Vaikų nešiojimas neišvengiamas…

Jau nuo seniausių laikų tėvai savo kūdikius nešiodavo įvairiausiose nešynėse, nes kūdikiai nori ir turi būti nešiojami, o tėvams labai patogu abi rankas turėti laisvas.

Nešynė išsiskiria savo paprastumu. Labai lengva ją užsidėti ir įsodinti kūdikį. Persimesti nešynę per petį trunka tik akimirką – nesvarbu, ar norime nešynę užsidėti iš priekio, iš šono ar ant nugaros.

Tokia nešynė užtikrina nuolatinį ryšį su vaiku. Tyrimais nustatyta, kad nešiojami kūdikiai yra ramesni, linksmesni, mažiau verkia, geriau vystosi. Būdami nešynėje arti tėvų, jie gali ramiai stebėti pasaulį ir mokytis.

Kas yra svarbu pasirenkant nešynę

Dirbdami kasdienius darbus, daugelis tėvų jau įvertino vaikų nešiojimo nešynėse privalumus, tačiau, norint užtikrinti taisyklingą vaiko stuburo vystymąsi, reikia būti labai atsargiems parenkant tinkamą nešynę. Rinkoje populiarios nešynės, į kurias įsodinus vaiką, didžiausias krūvis tenka apatinei nugaros daliai. Dėl pernelyg stipraus ir dažno spaudimo gali išsivystyti stuburo suspaudimas, susmukimas (II tipo spondylolisthesis). Tai kraštutiniai reti atvejai, tačiau labai skausmingi.

Sveiko suaugusio žmogaus stuburas yra išlinkęs keturiose vietose, jei žiūrėtume iš šono. Pirmas linkis yra ties kaklu (cervical spine), antrasis – ties nugara (thoracic), trečiasis ties juosmeniu (lumbar) ir paskutinis ties nugaros pagrindu (sacrum). Iki gimimo kūdikio stuburas turi tik du išlinkimus: ties nugara ir nugaros pagrindu. Šie du linkiai yra vadinami pirminiais arba kifoze. Jų viršūnė arba ‘‘kupra‘‘ yra nugarinėje pusėje. Linkiai kaklo srityje ir ties juosmeniu susidaro vėliau ir yra vadinami antriniais arba lordoze. Kaklo linkis susidaro tada, kai kūdikis ima kelti galvą ir sustiprėja kaklo raumenys. Juosmens linkis ima formuotis, kai vaikas jau pradeda šliaužioti. Šių dviejų linkių viršūnės yra stuburo vidinėje pusėje. Minėti keturi linkiai – du pirminiai ir du antriniai – yra nepaprastai svarbūs tiek vaikams, tiek suaugusiems, nes nuo jų priklauso, kaip stuburas išlaiko svorio centro spaudimą. Jei tokie linkiai išsivystę neteisingai, kūno pusiausvyros centras persikelia, sudarydamas stuburo ir stuburo smegenų spaudimą ir tempimą.

Daugelyje dabar dažnai naudojamų nešynių kūdikio stuburas patenka į pavojingą padėtį. Jei nešynėje vaikas įsodinamas taip, kad jo kojos kabo, ir prilaikomas tik stuburo pagrindas, stuburui tenka padidintas krūvis, kuris gali sukelti būklę, vadinamą spondylolisthesis, ir skatinti netaisyklingą stuburo linkių formavimąsi, kai slanksteliai slenkasi į priekį. Ligos sunkumo laipsnis nustatomas naudojant Meyerding gradavimo skalę, skaičiuojant nuo 1 iki 5 didėjančia tvarka, kai 1 žymi mažiausią poslinkį, o 5 visišką apatinio slankstelio nuslinkimą. Taip pat spondylolisthesis gali atsirasti ir ties pars interarticularis – tai nugarinėje pusėje esanti stuburo dalis, kuri labiausiai apkraunama tada, kai stuburas išlenkiamas atgal. Spondylolisthesis pasireiškia ties penktuoju slanksteliu 90% atvejų, o ties ketvirtuoju slanksteliu 9%.

Tyrimais nustatyta, kad šią stuburo problemą turi 5% baltaodžių moterų. Labiausiai spondylolisthesis paplitusi tarp eskimių moterų – iki 60%. Šie duomenys – nuolatinis diskusijų objektas. Sprendžiama, ar tai genetinis polinkis, ar tai susiję su aplinkos veiksniais (pvz. vaikų nešiojimo būdu). Žinodama, kokia dinamiška ir jautri yra stuburo biomechanika, esu įsitikinusi, kad aplinkos veiksniai daro lemiamą įtaką. Jei tendencija nešioti vaikus populiariose nešynėse (ar statyti juos į vaikštukus bei šokdynes) išliks, spondylolisthesis atvejų daugės, nes vaiko stuburėlis dar nepasiruošęs atlaikyti tokių krūvių ir fiziologiškai nenatūralių padėčių.
Spondylolisthesis buvo apibūdinama kaip įgimta stuburo anomalija, bet nėra atlikti embrioniniai ar anatominiai tyrimai, pagrindžiantys šią prielaidą. Tai tik sustiprina požiūrį, kad šis negalavimas gali būti įgyjamas po gimimo. Žinomi veiksniai, kurie sąlygoja polinkį į ligą: apatinių stuburo slankstelių struktūrų silpnumas, raumenų ir raiščių nepakankamas išsivystymas, juosmeninės stuburo dalies anomalijos ir stiprus spaudimas į apatinę stuburo dalį. Apie spondylolisthesis yra žinoma mažai. Turi būti atlikta daugiau tyrimų, ypač atkreipiant dėmesį į netinkamą svorio pasiskirstymą kai kuriose nešynėse. Šiuo metu pats laikas užsiimti prevencija ir pasirinkti alternatyvias nešynes tiek savo reikmėms tiek renkant dovaną.

Rekomenduojama ideali nešynė yra raištis per petį – perpetė. Yra daug perpečių variantų, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tokius pagrindinius dalykus:

 • Iki tol, kol vaikas galės savarankiškai laikyti galvą, nešynė turi ją prilaikyti. Nešynėje vaikelis turi jaustis kaip ant jūsų rankų, kitaip gali būti sužalotas kaklas.
 • Nešynėje, kol vaiko stuburas nepasiruošęs atlaikyti didelių krūvių, jis ir neturi būti perkraunamas. Kūdikis turi būti horizontalioje arba šiek tiek palinkusioje padėtyje, kuomet stuburas prilaikomas per visą ilgį.
 • Kai kūdikis jau nori matyti jį supantį pasaulį (apie 4-5 mėn.), nešynėje turi būti galimybė sėdėti sukryžiavus kojas, kad svoris būtų paskirstytas į kojas ir klubus, priešingai negu tada, kuomet kojos kabo, o liaunas stuburėlis turi atlaikyti didelį krūvį.

Kai renkate vaikui nešynę, visada užduokite sau klausimą, ar jūs pati gerai joje jaustumėtės? Ar jūs geriau jausitės, gulėdama hamake, ar parašiute, tabaluodama kojomis. Manau, kad pasirinktumėte hamaką.

Kitas paprastos perpetės privalumas yra tas, kad ja naudojantis lengva žindyti, nešioti vaiką atsuktą veiduku arba nusisukusį. Perpetę galima nešioti ir ant nugaros, ir ant šono.

Nešynės pasirinkimas yra nedidelė problemėlė, lyginant su kitais rūpesčiais, tačiau neteisingo pasirinkimo pasekmės gali lydėti visą gyvenimą. Teisingai pasirinkdami nešynę, jūs galite apsaugoti vaiką nuo nugaros skausmų ir stuburo pakenkimų.

APIBENDRINIMAS

Kuomet renkatės nešynę, paklauskite šių dalykų:

 • Ar kūdikį bus galima nešioti iš priekio, ant šono ir nugaros?
 • Ar nešynė bus tinkama vaikui nuo gimimo iki ankstyvos vaikystės?
 • Ar galima neišimant vaiko pakeisti jo padėtį nešynėje?
 • Jei kūdikis užmiega vertikalioje padėtyje, ar galima jį paguldyti neišėmus iš nešynės?
 • Ar galima vaiką įdėti į nešynę bet kokia padėtimi pačiam, ar reikia kito asmens pagalbos?
 • Ar lengvai įmanoma pakoreguoti nešynę, kad svorį jaustų visos kūno dalys?
 • Ar galima nešynėje kūdikį nešioti įvairiomis padėtimis? Pavyzdžiui, horizontalioje padėtyje atsuktą veidu į nešantįjį, horizontaliai veiduku į viršų, susilenkusį ir iškišusį kojas į viršų arba nuleidusį kojas apačion ir t.t.
 • Ar galės nešynėje pats vaikas pasirinkti jam patogią padėtį ar ją keisti?

Paslanki nešynė per petį – tai vienintelė nešynė, apie kurią į visus klausimus atsakysite ‘‘Taip“. Kūdikiai ekspertai paskyrė pirmąją vietą būtent šiai nešynei!

Rochele L.Casses,D.C.

Iš anglų kalbos vertė Daiva Šniukaitė

Komentarų nėra

Palikti atsiliepimą

€0.000 Prekių