Gimdymo skatinimo oksitocinu ir epidūrinio nuskausminimo poveikis žindymui

Gimdymo metu duodamo oksitocino ir epidurinio nuskausminimo poveikis plazmos oksitocino ir prolaktino koncentracijai ir žindymui antrąją dieną po gimdymo.

Oksitocinas ir prolaktinas stimuliuoja pieno atleidimą ir pieno gamybą žindymo laikotarpiu. Švedijos tyrėjų grupės tyrimo tikslas buvo detaliau ištirti motinų išskiriamo oksitocino ir prolaktino lygį žindant antrąją dieną po gimdymo, kai joms buvo leistas oksitocinas į veną ar į raumenis gimdymo metu gimdymui stimuliuoti ar apsaugoti nuo pogimdyminės hemoragijos ir/arba joms buvo atliktas epidūrinis nujautrinimas. Duomenys palyginti su duomenimis moterų, kurios negavo tokio gydymo gimdymo metu.

Palyginamoje aprašomoje studijoje plazmos oksitocino ir prolaktino koncentracija buvo matuojama atsižvelgiant į žindymo atsaką moterims, kurioms gimdymo metu buvo leistas oksitocinas į veną (n=8), po gimdymo į raumenis (n=13), ar atliktas epidurinis nujautrinimas su (n=14) ar be (n=6) oksitocinu gimdymo metu, lyginant su 20 moterų, kurioms nebuvo atlikta nė viena iš išvardytų intervencijų. Hormonų lygis buvo tiriamas atliekant enzimų kiekybinę analizę.

Rezultatai

Visoms moterims buvo stebima svyruojantis (pulsuojantis) oksitocino išsiskyrimo modelis per pirmąsias 10 žindymo minučių. Moterims, kurios buvo atlikta epidurinė nejautra kartu su oksitocino infuzija, buvo stebimas žemesnis išskiriamo oksitocino vidurinis lygmuo. Kuo daugiau oksitocino motina buvo gavusi gimdymo metu, tuo žemesnis išskiriamo oksitocino lygmuo buvo stebimas antrąją dieną po gimdymo.

Žymus prolaktino lygio šuolis buvo stebimas visoms moterims po 20 minučių po gimdymo, bet jau po 10 minučių moterims, kurios gimdymo metu buvo gavusios oksitocino. Visų moterų oksitocino prolaktino kintamumas ir prolaktino lygio kilimas tarp 0 ir 20 minutės reikšmingai koreliavo (siejosi) su viduriniu oksitocino ir prolaktino lygiu.

Išvada

Antrą dieną po gimdymo žindant oksitocinas ir prolaktinas buvo išskirti „pulsuojančiu“ būdu. Priklausomai nuo gimdymo metu suleisto oksitocino dozės buvo stebimas žemesnis plazmos oksitocino lygis. Be to, oksitocino infuzijos sąlygojo prolaktino išskyrimą. Epidurinė nejautra, kartu su oksitocino infuzija, neigiamai veikė plazmos oksitocino lygį.

Komentaras

Pirmosiomis dienomis po gimdymo naujagimio žindimas skatina laipsnišką pieno atsiradimą, todėl, žindant pagal vaiko poreikį dieną ir naktį, išvengiama pieno užsistovėjimo, krūtų tinimo ir kitų laktacijos pradžioje galimų komplikacijų. Prolaktino koncentracija kraujyje priklauso nuo vaiko žindimo trukmės ir tokiu būdu sureguliuojama pieno „pasiūlos ir paklausos“ sistema: mama pagamina tiek pieno, kiek vaikui jo reikia.

Oksitocinas skatina pieno tekėjimą iš krūtų ir pats vienas neveikia pieno kiekio.

Taikant oksitocino infuzijas bei epidurinę nejautrą gimdymo metu, po gimdymo natūraliai išskiriamo oksitocino lygis mažėja, o prolaktino – didėja. Susidaro situacija, kai pieno pagaminama daugiau nei vaikui reikia, bet nepakanka oksitocino, kad pienas lengvai tekėtų. Tai gali lemti pieno užsilikimą, krūtų tinimą ir kitas iš to sekančias komplikacijas.

Patarimas

Reikėtų vengti epidurinės nejautros ir oksitocino stimuliacijos gimdymo metu, kad žindymas prasidėtų natūraliai ir vyktų sklandžiai.

Šaltinis: W.Jonas, L.M. Johansson, E.Nissen, M.Ejdebäck, A.B. Ronsjö+Arvidson, K.Uvnäs+Moberg. Breastfeeding medicine. June 2009, 4(2) 71+82. doi 10.1089/bfm.2008.0002

Parengė: Daiva Šniukaitė

Komentarų nėra

Palikti atsiliepimą

€0.000 Prekių